Navigácia

Obsah

Socha sv. Jána Nepomuckého vo Vlčkovciach k výročiu dostala nový šat

Typ: ostatné
1807 - 2017

 

Druhá najstaršia pamiatka vo Vlčkovciach, socha sv. Jána Nepomuckého, bola postavená v roku 1807. Dali ju postaviť Joan Horvat a Mária Svitek (podľa zachovaného nápisu na podstavci). Prešla viacerými obnovami (1898, 1912, 1992).
Pri príležitosti 210. výročia sa obec Vlčkovce rozhodla o zrekonštruovanie. Na realizáciu boli oslovení Marián Prívozník so synom zo Šúroviec. V mesiaci jún 2017 bola upravená plocha v okolí sochy, kde pribudne ešte výsadba (keď sa zlepšia klimatické podmienky na výsadbu).
Následne Prívozníkovci obnovili celú sochu aj s podstavcom.
Trochu ma mrzí zistenie, ktoré mi reštaurátori poskytli, že socha "nie je" originál. Terajšia socha je kópiou, ktorá mala byť vyrobená z umeleckého kameňa a originál v roku 1992 - 1993 bol odvezený a bol nahradený terajšou sochou - kópiou.
Originál (pôvodný) je podstavec a spodný kameň. Kde skončil originál sochy sv. Jána Nepomuckého mi nie je známe. Možno niektorí "pamätníci", ktorí by niečo mohli vedieť by nám to ozrejmili. Ale hľadať niečo takéto po 25 rokoch, je ako hľadať ihlu v kope sena.
Postupne pripravujeme rekonštrukcie aj ostatných objektov v našej obci.
Veríme, že rekonštrukcia pomôže zachovať sochu pre ďalšie generácie a budem jedným z miest na zastavenie sa občanov a návštevníkov našej obce.

 

starosta obce Vlčkovce          
Ing. Ivan Dobrovodský           


Vytvorené: 27. 6. 2017
Posledná aktualizácia: 27. 6. 2017 14:25
Autor: Správce Webu